Ritmo de Salsa

02.02.2013 / www.ritmodesalsa.lv

Kizomba ir afro pāru deja, kur partneri viens ar otru dejo ļoti tuvu kopā. Soļu virknējumi un vadīšana nedaudz atgādina Argentīnas tango. Tomēr tās ir ļoti atšķirīgas dejas. Kizomba nav ekspansīva, uz skatītāju vērsta. Tajā partneri ieklausās viens otra kustībās, iejūtas savā un otra cilvēka ķermeņa dinamikā un emocionālajā saspēlē. Deja izdodas vienīgi tad, ja abi „dejo kā viens“.

 

Vērojot šo deju, tikai uzmanīgs skatītājs ievēros šo iekšējo spriedzi, izjusto mijiedarbību. Kizombas stilistikas pamatā ir partneru kustības ar gurniem un augumu, kā arī izsmalcināta darbība ar pēdām un kāju pozīcijām.Turklāt tā ir sociāli dejojama deja: kungs vada un dāma seko partnera ritma un soļu interpretācijai, attiecīgi apspēlējot to ar jutekliskām gurnu kustībām. Tādēļ pasaulē daudzi salsas dejotāji ir iemīļojuši kizombu kā alternatīvu salsas ritmam, kā pretstatu, kā iespēju padejot savādāk, lai pēc tam atkal mestos salsas dzīvespriecīgajā mutulī.

Kizomba ir tradīciju, mūzikas un deju soļu apvienojums. Vārds kizomba kimbundu valodā nozīmē balle (party). Kimbundu ir viena no visvairāk lietotajām valodām Angolā, kurā runā Bantu grupas iedzīvotāji. Angoliešu izteiciens kizombada 50-jos gados nozīmēja lielu balli. Tas neatspoguļoja ne deju, ne mūziku, kuru mēs zinām tagad. Tajā laikā kizombadās tika dejotas tādas dejas semba, kabetula, kasukuta, maringa, caduque, reibita, cidralia, dizanda. Lielākā daļa no šīm dejām ir karnevāla dejas. Carnaval da Victoria laikā Angolas galvaspilsētā Luandā mēs joprojām varam skatīt šīs tradicionālās angoliešu dejas.

Radusies kontinentā ar mutuļojošu mūzikas vēsturi, kizomba ir attīstības un mijiedarbības rezultāts. Sākotnēji tā radās kā ritmisks afrikāņu mūzikas veids 80-to gadu sākumā Angolā. Portugāļu valodā runājošo dažādu tautu jaunā paaudze, klausoties sembas tradicionālo mūziku, juta, ka kaut kas pietrūkst – kāds moderns un jutīgs piesitiens. To viņi sadzirdēja zouk mūzikā, kas kā mūzika un deja paralēli attīstījās Antiļu salās (Antilles) un nedaudz vēlāk Kape Verdē (Cape Verde). Papildinot tradicionālo sembas mūziku ar elektronisku ritmu un lēnu un sevišķi juteklisku skanējumu arī radās kizomba (vienkāršoti varētu izsecināt: kizomba = semba+zouk+hiphop/house). Priekšstats par to, ka kizomba radusies Kape Verdē, ir maldīgs. Jā, tā ir tiesa, ka daudzas populāras dziesmas un izpildītāji ir no Kape Verdes. Kape Verdē, pateicoties kizombai un zoukam ir ļoti attīstījusies mūzikas industrija. Daudzi Kape Verdes izpildītāji dzied ne tikai kizombu vai zouk, bet izpilda abu veidu dziesmas. Tie ir iemanījušies ierakstīt dziesmas tā, lai tās derētu gan kizombai, gan zoukam. Mūzikas piemērus šeit gan neminēšu, tiem pievēršu uzmanību savās nodarbībās.

Ārpus Angolas kizombas mūzika un deja vispirms kļuvusi populāra tā saucamajās portugāļu valodā runājošās valstīs (lusophone countries) tādās kā Kape Verde, Gvineja-Bisau (Guinea-Bissau), Mozmbika (Mozambique), Brazīlijā (Brazil) u.c. 21. gadsimta sākumā tā sāka iekarot Eiropu, vispirms Portugāli (bijusī Angolas pārvaldniece). Pēdējo sešu gadu laikā kizombas popularitāte ir strauji augusi – tā ir plaši izplatījusies ne tikai Portugālē, bet arī Anglijā, Francijā un pārējās Eiropas valstīs, arī Amerkā un Austrālijā. Nu jau var skatīt kizombas video pat no Āzijas.

Kizombas mūzika un deja ir aizkustinājusi daudzu cilvēku sirdis un dvēseles.

Tiekamies nodarbībās un ballītēs! 

 

Rīga Salsa Festvial 2014